Кржишче (Кршко)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кржишче
Kržišče
Кржишче is located in Slovenia
Кржишче
Кржишче
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°54′22.4″N 15°22′59.4″E / 45.906222° СГШ; 15.383167° ИГД / 45.906222; 15.383167
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна2,32 км2 (0,90 ми2)
Надм. вис.&10000000000000175000000175 м
Население (2020)
 • Вкупно55
 • Густина24/км2 (61/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8274

Кржишче (словенечки: Kržišče) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.