Гржеча Вас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гржеча Вас
Gržeča vas
Гржеча Вас is located in Slovenia
Гржеча Вас
Гржеча Вас
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°54′18.7″N 15°26′33.3″E / 45.905194° СГШ; 15.442583° ИГД / 45.905194; 15.442583
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна0,89 км2 (0,34 ми2)
Надм. вис.&10000000000000155500000155,5 м
Население (2020)
 • Вкупно94
 • Густина110/км2 (270/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8273

Гржеча Вас (словенечки: Gržeča vas) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.