Ивандол

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ивандол
Ivandol
Ивандол is located in Slovenia
Ивандол
Ивандол
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°57′15″N 15°26′0.4″E / 45.95417° СГШ; 15.433444° ИГД / 45.95417; 15.433444
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна0,38 км2 (0,15 ми2)
Надм. вис.&10000000000000362300000362,3 м
Население (2020)
 • Вкупно51
 • Густина130/км2 (350/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8273

Ивандол (словенечки: Ivandol) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.