Прејди на содржината

Равно (Кршко)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Равно
Ravno
Поглед на Равно
Равно is located in Slovenia
Равно
Равно
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°53′50.1″N 15°22′27.7″E / 45.897250° СГШ; 15.374361° ИГД / 45.897250; 15.374361
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна1,1 км2 (0,4 ми2)
Надм. вис.&10000000000000159500000159,5 м
Население (2020)
 • Вкупно80
 • Густина73/км2 (190/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8274

Равно (словенечки: Ravno) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.