Стража кај Рака

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стража кај Рака
Straža pri Raki
Поглед на Стража кај Рака
Стража кај Рака is located in Slovenia
Стража кај Рака
Стража кај Рака
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°55′33″N 15°24′42.1″E / 45.92583° СГШ; 15.411694° ИГД / 45.92583; 15.411694
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна1,37 км2 (0,53 ми2)
Надм. вис.&10000000000000210500000210,5 м
Население (2020)
 • Вкупно132
 • Густина96/км2 (250/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8274

Стража кај Рака (словенечки: Straža pri Raki) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.