Керинов Грм

Од Википедија — слободната енциклопедија
Керинов Грм
Kerinov Grm
Керинов Грм is located in Slovenia
Керинов Грм
Керинов Грм
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°54′17.6″N 15°29′27.4″E / 45.904889° СГШ; 15.490944° ИГД / 45.904889; 15.490944
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна0,04 км2 (0,02 ми2)
Население (2020)
 • Вкупно256
 • Густина6,400/км2 (17,000/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8273

Керинов Грм (словенечки: Kerinov Grm) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.