Стража кај Кршко

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стража кај Кршко
Straža pri Krškem
Стража кај Кршко is located in Slovenia
Стража кај Кршко
Стража кај Кршко
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°58′38.1″N 15°26′37.7″E / 45.977250° СГШ; 15.443806° ИГД / 45.977250; 15.443806
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна0,58 км2 (0,22 ми2)
Надм. вис.&10000000000000387500000387,5 м
Население (2020)
 • Вкупно33
 • Густина57/км2 (150/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8270

Стража кај Кршко (словенечки: Straža pri Krškem) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.