Равни (Кршко)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Равни
Ravni
Равни is located in Slovenia
Равни
Равни
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°56′44.3″N 15°24′23.1″E / 45.945639° СГШ; 15.406417° ИГД / 45.945639; 15.406417
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна1,94 км2 (0,75 ми2)
Надм. вис.&10000000000000303300000303,3 м
Население (2020)
 • Вкупно61
 • Густина31/км2 (81/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8270

Равни (словенечки: Ravni) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.