Пристава кај Лесковец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пристава кај Лесковец
Pristava pri Leskovcu
Пристава кај Лесковец is located in Slovenia
Пристава кај Лесковец
Пристава кај Лесковец
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°53′18.6″N 15°27′23.9″E / 45.888500° СГШ; 15.456639° ИГД / 45.888500; 15.456639
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна4,35 км2 (1,68 ми2)
Надм. вис.&10000000000000153199999153,2 м
Население (2020)
 • Вкупно106
 • Густина24/км2 (63/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8273

Пристава кај Лесковец (словенечки: Pristava pri Leskovcu) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.