Сподње Пијавшко

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сподње Пијавшко
Spodnje Pijavško
Сподње Пијавшко is located in Slovenia
Сподње Пијавшко
Сподње Пијавшко
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°59′13.5″N 15°26′20.3″E / 45.987083° СГШ; 15.438972° ИГД / 45.987083; 15.438972
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна1,54 км2 (0,59 ми2)
Надм. вис.&10000000000000172599999172,6 м
Население (2020)
 • Вкупно23
 • Густина15/км2 (39/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8270

Сподње Пијавшко (словенечки: Spodnje Pijavško) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.