Прејди на содржината

Ломно (Кршко)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ломно
Lomno
Ломно is located in Slovenia
Ломно
Ломно
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°58′44.9″N 15°23′38.4″E / 45.979139° СГШ; 15.394000° ИГД / 45.979139; 15.394000
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна2,93 км2 (1,13 ми2)
Надм. вис.&10000000000000294300000294,3 м
Население (2020)
 • Вкупно76
 • Густина26/км2 (67/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8270

Ломно (словенечки: Lomno) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.