Далце

Од Википедија — слободната енциклопедија
Далце
Dalce
Далце is located in Slovenia
Далце
Далце
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°58′29.3″N 15°23′58.3″E / 45.974806° СГШ; 15.399528° ИГД / 45.974806; 15.399528
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна0,33 км2 (0,13 ми2)
Надм. вис.&10000000000000360399999360,4 м
Население (2020)
 • Вкупно8
 • Густина24/км2 (63/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8270

Далце (словенечки: Dalce) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.