Горење Доле (Кршко)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Горење Доле
Gorenje Dole
Горење Доле is located in Slovenia
Горење Доле
Горење Доле
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°58′53.5″N 15°24′36.6″E / 45.981528° СГШ; 15.410167° ИГД / 45.981528; 15.410167
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна0,35 км2 (0,14 ми2)
Надм. вис.&10000000000000321899999321,9 м
Население (2020)
 • Вкупно3
 • Густина8,6/км2 (22/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8270

Горење Доле (словенечки: Gorenje Dole) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.