Брезје кај Рака

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Брезје кај Рака
Brezje pri Raki
Брезје кај Рака is located in Slovenia
Брезје кај Рака
Брезје кај Рака
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°55′25.6″N 15°21′0.1″E / 45.923778° СГШ; 15.350028° ИГД / 45.923778; 15.350028
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна1,93 км2 (0,75 ми2)
Надм. вис.&10000000000000200099999200,1 м
Население (2020)
 • Вкупно43
 • Густина22/км2 (58/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8274

Брезје кај Рака (словенечки: Brezje pri Raki) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.