Брезје кај Сенуше

Од Википедија — слободната енциклопедија
Брезје кај Сенуше
Brezje pri Senušah
Брезје кај Сенуше is located in Slovenia
Брезје кај Сенуше
Брезје кај Сенуше
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°56′14.7″N 15°26′16.1″E / 45.937417° СГШ; 15.437806° ИГД / 45.937417; 15.437806
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна1,82 км2 (0,70 ми2)
Надм. вис.&10000000000000185199999185,2 м
Население (2020)
 • Вкупно92
 • Густина51/км2 (130/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8273

Брезје кај Сенуше (словенечки: Brezje pri Senušah) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.