Вихре

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вихре
Vihre
Вихре is located in Slovenia
Вихре
Вихре
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°54′48.5″N 15°31′39.4″E / 45.913472° СГШ; 15.527611° ИГД / 45.913472; 15.527611
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна3,12 км2 (1,20 ми2)
Надм. вис.&10000000000000154800000154,8 м
Население (2020)
 • Вкупно147
 • Густина47/км2 (120/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8273

Вихре (словенечки: Vihre) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.