Прејди на содржината

Ановец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ановец
Anovec
Ановец is located in Slovenia
Ановец
Ановец
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°58′42.3″N 15°31′43.9″E / 45.978417° СГШ; 15.528861° ИГД / 45.978417; 15.528861
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна1,7 км2 (0,7 ми2)
Надм. вис.&10000000000000306899999306,9 м
Население (2020)
 • Вкупно94
 • Густина55/км2 (140/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8270

Ановец (словенечки: Anovec) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.