Осредек кај Тршка Гора

Од Википедија — слободната енциклопедија
Осредек кај Тршка Гора
Osredek pri Trški Gori
Осредек кај Тршка Гора is located in Slovenia
Осредек кај Тршка Гора
Осредек кај Тршка Гора
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°57′40.2″N 15°27′43.7″E / 45.961167° СГШ; 15.462139° ИГД / 45.961167; 15.462139
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна0,61 км2 (0,24 ми2)
Надм. вис.&10000000000000352399999352,4 м
Население (2020)
 • Вкупно42
 • Густина69/км2 (180/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8270

Осредек кај Тршка Гора (словенечки: Osredek pri Trški Gori) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.