Цирје

Од Википедија — слободната енциклопедија
Цирје
Cirje
Поглед на Цирје
Цирје is located in Slovenia
Цирје
Цирје
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°55′25.9″N 15°23′0.4″E / 45.923861° СГШ; 15.383444° ИГД / 45.923861; 15.383444
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна0,73 км2 (0,28 ми2)
Надм. вис.&10000000000000232500000232,5 м
Население (2020)
 • Вкупно91
 • Густина120/км2 (320/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8274

Цирје (словенечки: Cirje) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.