Лесковец кај Кршко

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лесковец кај Кршко
Leskovec pri Krškem
Skyline of Лесковец кај Кршко
Лесковец кај Кршко is located in Slovenia
Лесковец кај Кршко
Лесковец кај Кршко
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°56′17.5″N 15°28′19.2″E / 45.938194° СГШ; 15.472000° ИГД / 45.938194; 15.472000
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна4,74 км2 (1,83 ми2)
Надм. вис.&10000000000000209900000209,9 м
Население (2020)
 • Вкупно1.121
 • Густина240/км2 (610/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8273

Лесковец кај Кршко (словенечки: Leskovec pri Krškem) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.