Горења Лепа Вас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Горења Лепа Вас
Gorenja Lepa vas
Горења Лепа Вас is located in Slovenia
Горења Лепа Вас
Горења Лепа Вас
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°58′9.2″N 15°25′41.7″E / 45.969222° СГШ; 15.428250° ИГД / 45.969222; 15.428250
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна0,57 км2 (0,22 ми2)
Надм. вис.&10000000000000423000000423 м
Население (2020)
 • Вкупно44
 • Густина77/км2 (200/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8270

Горења Лепа Вас (словенечки: Gorenja Lepa vas) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.