Мало Мрашево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мало Мрашево
Malo Mraševo
Мало Мрашево is located in Slovenia
Мало Мрашево
Мало Мрашево
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°52′11.7″N 15°26′46.7″E / 45.869917° СГШ; 15.446306° ИГД / 45.869917; 15.446306
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна2,8 км2 (1,1 ми2)
Надм. вис.&10000000000000151599999151,6 м
Население (2020)
 • Вкупно136
 • Густина49/км2 (130/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8312

Мало Мрашево (словенечки: Malo Mraševo) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.