Средње Арто

Од Википедија — слободната енциклопедија
Средње Арто
Srednje Arto
Средње Арто is located in Slovenia
Средње Арто
Средње Арто
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°58′39.9″N 15°24′40.2″E / 45.977750° СГШ; 15.411167° ИГД / 45.977750; 15.411167
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна0,74 км2 (0,29 ми2)
Надм. вис.&10000000000000361000000361 м
Население (2020)
 • Вкупно18
 • Густина24/км2 (63/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8270

Средње Арто (словенечки: Srednje Arto) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.