Добрава на Крка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Добрава на Крка
Dobrava ob Krki
Добрава на Крка is located in Slovenia
Добрава на Крка
Добрава на Крка
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°51′53.8″N 15°29′24.6″E / 45.864944° СГШ; 15.490167° ИГД / 45.864944; 15.490167
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна1,58 км2 (0,61 ми2)
Надм. вис.&10000000000000171000000171 м
Население (2020)
 • Вкупно97
 • Густина61/км2 (160/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8312

Добрава на Крка (словенечки: Dobrava ob Krki) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.