Храстек

Од Википедија — слободната енциклопедија
Храстек
Hrastek
Храстек is located in Slovenia
Храстек
Храстек
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°50′52.1″N 15°30′1.2″E / 45.847806° СГШ; 15.500333° ИГД / 45.847806; 15.500333
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна1,05 км2 (0,41 ми2)
Надм. вис.&10000000000000306199999306,2 м
Население (2020)
 • Вкупно31
 • Густина30/км2 (76/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8312

Храстек (словенечки: Hrastek) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.