Коритница (Кршко)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Коритница
Koritnica
Skyline of Коритница
Коритница is located in Slovenia
Коритница
Коритница
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°56′42.3″N 15°21′38.7″E / 45.945083° СГШ; 15.360750° ИГД / 45.945083; 15.360750
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна0,14 км2 (0,05 ми2)
Надм. вис.&10000000000000314000000314 м
Население (2020)
 • Вкупно27
 • Густина190/км2 (500/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8274

Коритница (словенечки: Koritnica) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.