Долга Рака

Од Википедија — слободната енциклопедија
Долга Рака
Dolga Raka
Долга Рака is located in Slovenia
Долга Рака
Долга Рака
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°55′9.4″N 15°22′53.7″E / 45.919278° СГШ; 15.381583° ИГД / 45.919278; 15.381583
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна0,4 км2 (0,2 ми2)
Надм. вис.&10000000000000211099999211,1 м
Население (2020)
 • Вкупно62
 • Густина160/км2 (400/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8274

Долга Рака (словенечки: Dolga Raka) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.