Велики Трн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Велики Трн
Veliki Trn
Велики Трн is located in Slovenia
Велики Трн
Велики Трн
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°58′1.2″N 15°23′41.8″E / 45.967000° СГШ; 15.394944° ИГД / 45.967000; 15.394944
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна0,72 км2 (0,28 ми2)
Надм. вис.&10000000000000411600000411,6 м
Население (2020)
 • Вкупно42
 • Густина58/км2 (150/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8270

Велики Трн (словенечки: Veliki Trn) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.