Добрoва (Кршко)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Добрoва
Dobrova
Добрoва is located in Slovenia
Добрoва
Добрoва
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°3′8.4″N 15°27′32.9″E / 46.052333° СГШ; 15.459139° ИГД / 46.052333; 15.459139
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна9,45 км2 (3,65 ми2)
Надм. вис.&10000000000000581399999581,4 м
Население (2020)
 • Вкупно180
 • Густина19/км2 (49/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8281

Добрoва (словенечки: Dobrova) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.