Дреновец кај Лесковец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дреновец кај Лесковец
Drenovec pri Leskovcu
Дреновец кај Лесковец is located in Slovenia
Дреновец кај Лесковец
Дреновец кај Лесковец
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°56′30.3″N 15°24′52.2″E / 45.941750° СГШ; 15.414500° ИГД / 45.941750; 15.414500
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна0,45 км2 (0,17 ми2)
Надм. вис.&10000000000000218400000218,4 м
Население (2020)
 • Вкупно63
 • Густина140/км2 (360/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8273

Дреновец кај Лесковец (словенечки: Drenovec pri Leskovcu) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.