Сеножете (Кршко)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сеножете
Senožete
Сеножете is located in Slovenia
Сеножете
Сеножете
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°58′16.8″N 15°26′22.2″E / 45.971333° СГШ; 15.439500° ИГД / 45.971333; 15.439500
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна0,92 км2 (0,36 ми2)
Надм. вис.&10000000000000422600000422,6 м
Население (2020)
 • Вкупно16
 • Густина17/км2 (45/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8270

Сеножете (словенечки: Senožete) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.