Мали Корен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мали Корен
Mali Koren
Мали Корен is located in Slovenia
Мали Корен
Мали Корен
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°53′44.9″N 15°22′47.1″E / 45.895806° СГШ; 15.379750° ИГД / 45.895806; 15.379750
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна1,2 км2 (0,5 ми2)
Надм. вис.&10000000000000154800000154,8 м
Население (2020)
 • Вкупно38
 • Густина32/км2 (82/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8274

Мали Корен (словенечки: Mali Koren) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.