Смедник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Смедник
Smednik
Смедник is located in Slovenia
Смедник
Смедник
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°54′32.9″N 15°22′29.4″E / 45.909139° СГШ; 15.374833° ИГД / 45.909139; 15.374833
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна0,45 км2 (0,17 ми2)
Надм. вис.&10000000000000178099999178,1 м
Население (2020)
 • Вкупно72
 • Густина160/км2 (410/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8274

Смедник (словенечки: Smednik) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.