Мали Трн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мали Трн
Mali Trn
Поглед на Мали Трн
Мали Трн is located in Slovenia
Мали Трн
Мали Трн
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°57′45.2″N 15°24′17.5″E / 45.962556° СГШ; 15.404861° ИГД / 45.962556; 15.404861
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна1,23 км2 (0,47 ми2)
Надм. вис.&10000000000000442800000442,8 м
Население (2020)
 • Вкупно34
 • Густина28/км2 (72/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8270

Мали Трн (словенечки: Mali Trn) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.