Добрава под Рака

Од Википедија — слободната енциклопедија
Добрава под Рака
Dobrava pod Rako
Добрава под Рака is located in Slovenia
Добрава под Рака
Добрава под Рака
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°54′43.6″N 15°22′14.1″E / 45.912111° СГШ; 15.370583° ИГД / 45.912111; 15.370583
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна0,2 км2 (0,08 ми2)
Надм. вис.&10000000000000163699999163,7 м
Население (2020)
 • Вкупно20
 • Густина100/км2 (260/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8274

Добрава под Рака (словенечки: Dobrava pod Rako) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.