Рожно

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рожно
Рожно
Рожно is located in Slovenia
Рожно
Рожно
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°59′34″N 15°25′53.6″E / 45.99278° СГШ; 15.431556° ИГД / 45.99278; 15.431556
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна3,92 км2 (1,51 ми2)
Надм. вис.&10000000000000168300000168,3 м
Население (2020)
 • Вкупно232
 • Густина59/км2 (150/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8280

Рожно (словенечки: Rožno) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.