Градње (Кршко)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Градње
Gradnje
Градње is located in Slovenia
Градње
Градње
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°50′24.2″N 15°27′55.3″E / 45.840056° СГШ; 15.465361° ИГД / 45.840056; 15.465361
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна1,91 км2 (0,74 ми2)
Надм. вис.&10000000000000415100000415,1 м
Население (2020)
 • Вкупно24
 • Густина13/км2 (33/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8312

Градње (словенечки: Gradnje) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.