Залоке

Од Википедија — слободната енциклопедија
Залоке
Zaloke
Залоке is located in Slovenia
Залоке
Залоке
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°54′35.7″N 15°24′19.8″E / 45.909917° СГШ; 15.405500° ИГД / 45.909917; 15.405500
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна7,76 км2 (3,00 ми2)
Надм. вис.&10000000000000165400000165,4 м
Население (2020)
 • Вкупно75
 • Густина9,7/км2 (25/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8274

Залоке (словенечки: Zaloke) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.