Нова Гора (Кршко)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Нова Гора
Nova Gora
Нова Гора is located in Slovenia
Нова Гора
Нова Гора
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°57′6.3″N 15°24′17.2″E / 45.951750° СГШ; 15.404778° ИГД / 45.951750; 15.404778
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна1,11 км2 (0,43 ми2)
Надм. вис.&10000000000000421100000421,1 м
Население (2020)
 • Вкупно91
 • Густина82/км2 (210/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8270

Нова Гора (словенечки: Nova Gora) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.