Прејди на содржината

Прушња Вас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прушња Вас
Prušnja vas
Прушња Вас is located in Slovenia
Прушња Вас
Прушња Вас
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°50′5.5″N 15°28′45.7″E / 45.834861° СГШ; 15.479361° ИГД / 45.834861; 15.479361
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна1,26 км2 (0,49 ми2)
Надм. вис.&10000000000000478100000478,1 м
Население (2020)
 • Вкупно46
 • Густина37/км2 (95/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8312

Прушња Вас (словенечки: Prušnja vas) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.