Прејди на содржината

Велики Подлог

Од Википедија — слободната енциклопедија
Велики Подлог
Veliki Podlog
Поглед на Велики Подлог
Велики Подлог is located in Slovenia
Велики Подлог
Велики Подлог
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°53′55.9″N 15°27′10.3″E / 45.898861° СГШ; 15.452861° ИГД / 45.898861; 15.452861
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна1,97 км2 (0,76 ми2)
Надм. вис.&10000000000000154800000154,8 м
Население (2020)
 • Вкупно268
 • Густина140/км2 (350/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8273

Велики Подлог (словенечки: Veliki Podlog) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.