Горењи Лесковец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Горењи Лесковец
Gorenji Leskovec
Горењи Лесковец is located in Slovenia
Горењи Лесковец
Горењи Лесковец
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°1′39.3″N 15°24′49″E / 46.027583° СГШ; 15.41361° ИГД / 46.027583; 15.41361
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна2,85 км2 (1,10 ми2)
Надм. вис.&10000000000000360199999360,2 м
Население (2020)
 • Вкупно90
 • Густина32/км2 (82/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8283

Горењи Лесковец (словенечки: Gorenji Leskovec) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.