Површје (Кршко)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Површје
Površje
Површје is located in Slovenia
Површје
Површје
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°55′30.7″N 15°21′40.1″E / 45.925194° СГШ; 15.361139° ИГД / 45.925194; 15.361139
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна1,94 км2 (0,75 ми2)
Надм. вис.&10000000000000210099999210,1 м
Население (2020)
 • Вкупно59
 • Густина30/км2 (79/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8274

Површје (словенечки: Površje) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.