Прејди на содржината

Жабјек во Подбочје

Од Википедија — слободната енциклопедија
Жабјек во Подбочје
Žabjek v Podbočju
Жабјек во Подбочје is located in Slovenia
Жабјек во Подбочје
Жабјек во Подбочје
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°51′32.7″N 15°27′22.5″E / 45.859083° СГШ; 15.456250° ИГД / 45.859083; 15.456250
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна0,43 км2 (0,17 ми2)
Надм. вис.&10000000000000162000000162 м
Население (2020)
 • Вкупно50
 • Густина120/км2 (300/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8312

Жабјек во Подбочје (словенечки: Žabjek v Podbočju) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.