Јелшевец (Кршко)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јелшевец
Jelševec
Јелшевец is located in Slovenia
Јелшевец
Јелшевец
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°57′26.7″N 15°23′1.6″E / 45.957417° СГШ; 15.383778° ИГД / 45.957417; 15.383778
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна0,77 км2 (0,30 ми2)
Надм. вис.&10000000000000300600000300,6 м
Население (2020)
 • Вкупно7
 • Густина9,1/км2 (24/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8270

Јелшевец (словенечки: Jelševec) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.