Прејди на содржината

Дрново

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дрново
Drnovo
Поглед на Дрново
Дрново is located in Slovenia
Дрново
Дрново
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°55′10.9″N 15°28′53″E / 45.919694° СГШ; 15.48139° ИГД / 45.919694; 15.48139
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна2,99 км2 (1,15 ми2)
Надм. вис.&10000000000000154699999154,7 м
Население (2020)
 • Вкупно436
 • Густина150/км2 (380/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8273

Дрново (словенечки: Drnovo) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.