Фрлуга

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фрлуга
Frluga
Фрлуга is located in Slovenia
Фрлуга
Фрлуга
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°50′1″N 15°28′32.2″E / 45.83361° СГШ; 15.475611° ИГД / 45.83361; 15.475611
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна0,41 км2 (0,16 ми2)
Надм. вис.&10000000000000481699999481,7 м
Население (2020)
 • Вкупно5
 • Густина12/км2 (32/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8312

Фрлуга (словенечки: Frluga) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.