Премаговце

Од Википедија — слободната енциклопедија
Премаговце
Premagovce
Премаговце is located in Slovenia
Премаговце
Премаговце
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°50′6.3″N 15°31′47.4″E / 45.835083° СГШ; 15.529833° ИГД / 45.835083; 15.529833
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна3,58 км2 (1,38 ми2)
Надм. вис.&10000000000000477899999477,9 м
Население (2020)
 • Вкупно18
 • Густина5,0/км2 (13/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8312

Премаговце (словенечки: Premagovce) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.