Армешко

Од Википедија — слободната енциклопедија
Армешко
Armeško
Армешко is located in Slovenia
Армешко
Армешко
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°0′35.7″N 15°29′23.2″E / 46.009917° СГШ; 15.489778° ИГД / 46.009917; 15.489778
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна2,05 км2 (0,79 ми2)
Надм. вис.&10000000000000221099999221,1 м
Население (2020)
 • Вкупно169
 • Густина82/км2 (210/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8280

Армешко (словенечки: Armeško) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.