Прејди на содржината

Столовник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Столовник
Stolovnik
Столовник is located in Slovenia
Столовник
Столовник
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°59′49.2″N 15°29′53.5″E / 45.997000° СГШ; 15.498194° ИГД / 45.997000; 15.498194
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна2,93 км2 (1,13 ми2)
Надм. вис.&10000000000000254199999254,2 м
Население (2020)
 • Вкупно244
 • Густина83/км2 (220/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8280

Столовник (словенечки: Stolovnik) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.